Haber

Biden, Beyaz Saray’da İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü

İkili görüşmeleri öncesinde gazetecilerin karşısına çıkan liderler, ülkeleri arasındaki ilişkilere övgüde bulundu.

Biden, İtalya ve Akdeniz’de aşırı sıcak hava koşulları nedeniyle hayatını kaybedenler için Meloni’ye başsağlığı diledi.

NATO müttefikleri olarak transatlantik katılımın güvenlik değerine işaret eden Biden, şunları söyledi: “İtalyan birlikleri Avrupa, Akdeniz ve ötesinde kritik bir rol oynuyor”sözünü kullandı.

Biden, Ukrayna’ya takviye kuvvet verdiği için İtalya’ya teşekkür etti.

ABD Lideri, ekonomik çıkarlar, uzay iş birliği, gelişmekte olan ülkelere takviyeler ve Akdeniz’deki göçmen sorunu gibi konuları görüşeceklerini belirtti.

Ukrayna öne çıktı

Meloni, ülkesinin Amerikan milletine katkılarından da bahsetti ve iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihsel olarak güçlü olduğunu değerlendirdi.

Ukrayna’ya verilen destekte İtalya’nın üzerine düşeni yapmasından gurur duyduğunu belirten Meloni, Ukrayna’yı desteklemenin tüm dünya halklarının ve ülkelerinin barış içinde bir arada yaşamasını savunmak anlamına geldiğini savundu.

Başbakan Meloni, kaynaklarının sömürüldüğünü düşünen milletlere karşı adil olunması gerektiğini beyan ederek, bazı ülkelerin bu nedenle Batı’ya güvenmediğine işaret etti.

Afrika ülkeleriyle ilişkilere önem verdiğini ifade eden Meloni, bu ülkelerle yeni bir yaklaşımla eşitlikçi bir ilişki kurmanın öneminden bahsetti.

Meloni, ABD’nin ülkesinin Avrupa Birliği dışındaki en değerli ticaret ortağı olduğunu da kaydederek, ticari bağların daha da geliştirilmesi yönünde mesajlar verdi.

mudurnuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu