Haber

Kızını Öldüren Anneye ‘İyi Hal İndirimi’

İzmir’de 29 yaşındaki kızı Zeynep Vural’ı boğarak öldüren 59 yaşındaki Ayşe Vural, ‘iyi hal indirimi’ uygulayarak 18 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Baba Saffet Vural ve oğlu Ömer Vural beraat etti.

17 Mayıs 2021’de Buca Emniyet Müdürlüğü’ne gelen Ayşe Vural, kızını kendisinin öldürdüğünü, eşi ve oğlunun olaya karışmadığını belirterek teslim oldu. Taşınan ekipler, Ayşe Vural’ın Laleli Mahallesi’ndeki 5 katlı apartmanın zemin katındaki evine gitti. Ekipler, Zeynep Vural’ın cansız bedenini yatağında buldu. Ayşe Vural, eşi Saffet Vural ve oğlu Ömer Vural gözaltına alındı. Yapılan incelemede Zeynep Vural’ın boğularak öldürüldüğü belirlendi. Otopsinin ardından Zeynep Vural’ın cenazesi toprağa verilirken annesi Ayşe Vural da tutuklandı. Saffet Vural ve Ömer Vural adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcı iddianamede, Ayşe Vural’ın tek başına eylemi başlatmasının mümkün olmadığını belirtti. Savcı sanıkların ifadelerinde çelişkiler olduğunu da vurguladı. ‘Üstü veya altsoyu kasten öldürme’ suçundan 3 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

‘Kızımı öldürmek istemedim’

Tutuklu sanık Ayşe Vural ile tutuklu sanıklar Saffet Vural ve oğlu Ömer Vural’ın yargılanmasına İzmir 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya sanıklar ve avukatlar katıldı. Duruşmada söz alan Ayşe Vural’ın avukatı Mehmet Ali Orman, “Mahkemenin aksine sanıkların ifadelerinde tesadüfi bir çelişki olmadığını düşünüyoruz ve mütalaasını kabul etmiyoruz. Buradaki mesken değil. sıradan bir mesken Zeynep maalesef normal değildi müvekkilimin beraatini istiyorum.

Son sözleri sorulan Ayşe Vural, “Kızımı öldürmek istemedim” diyerek beraatini istedi. Tutuklanmayan sanıklar beraat talebinde bulundu.

Savunmaların ardından karar açıklandı. Heyet, Ayşe Vural’ı ‘soyu kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet ayrıca ‘tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimleri uygulayarak cezayı 18 yıl 4 aya indirdi. Duruşma tutuklu olmayan sanıkların beraatiyle sonuçlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu